محتوای وب سایت

 

محتوای وب‌سایت چیست؟

محتوای یک وب‌سایت می‌تواند نوشتاری، تصویری، ویدئویی و صوتی باشد. محتواها در حقیقت معرف یک وب‌سایت هستند که دربرگیرندۀ اسناد، داده‌ها، اپلیکیشن‌ها، سرویس‌های الکترونیکی، تصاویر، فایل‌های صوتی و تصویری، صفحات شخصی در وب و غیره می‌باشند.

انواع محتوا

محتواها بر اساس فرمت به 4 دسته تقسیم می‌شوند که در زیر به هر یک از آن‌ها اشاره‌ای می‌کنیم.

محتواهای نوشتاری یا متنی

اغلب محتواهایی که در وب‌سایت‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند، به صورت نوشتاری یا متنی هستند. کاربران اینترنتی نیز اغلب به دنبال این نوع محتواها وارد وب‌سایت‌ها می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های اصلی این نوع محتواها انتقال پیام به مخاطب است. هم‌چنین یا متون درج شده در وب‌سایت‌ها در افزایش اطلاعات مخاطبان نقش بسزایی را ایفا می‌کنند. ارائه اطلاعات، آگاهی بخشی و برقراری ارتباط با مشتریان‎ می‏تواند از طریق محتواهای نوشتاری به طرز چشم‌گیری انجام شود. محتواهای نوشتاری یا متنی چون دارای حجم کمتری هستند، به همین دلیل بارگذاری سایت با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

محتواهای تصویری

بدون شک وجود یک تصویر می‌تواند بهتر از هزاران کلمه مفهوم خود را بیان کند. به همین دلیل، زمانی که توضیح و شرح یک مطلب رسا نیست و مخاطب نمی‌تواند مفهوم مورد نظر نویسنده را درک کند، می‌توان از یک تصویر استفاده کرد. محتواهای تصویری یا اینفوگرافیک‎ بسیار رسا هستند و در بسیاری از وب‌سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

محتواهای صوتی و تصویری

محتواهای صوتی و تصویری بیشتر به منظور ارائه بازی‎های آنلاین و هم‌چنین به صورت کلیپ‌های ویدئویی بارگذاری می‌شوند. ویدئوها اعتبار بالایی در بخش منابع دارند و به همین دلیل مورد توجه مخاطبان‎ قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که در بیشتر سایت‌های خبری و تحلیلی که از حساسیت بالایی برخودار هستند، کلیپ‌های ویدئویی کارایی بیشتری دارند.

 

محتواهای صوتی

در سال‌های اخیر فایل‌های صوتی محبوبیت زیادی در میان کاربران اینترنتی پیدا کرده است. فایل‌های صوتی اغلب به صورت mp3 مستقل روی وب‌سایت‌ها یا به صورت پادکست‌های صوتی یا به شکل سی‌دی‌های آموزشی به اشتراک گذاشته می‌شود.