طراحی سربرگ و پاکت

     

طراحی سربرگ و پاکت

سربرگ‌ها کاغذهایی هستند که برای نامه‌نگاری رسمی بین اشخاص حقوقی و حتی حقیقی (که نیاز به جنبۀ رسمی آن دارند) استفاده می‌شود. سربرگ‌ها ضمن هویت بخشیدن به مکاتبات، به آن‌ها اعتبار می‌بخشند و اصالت متن را به خواننده منتقل می‌کنند. به همین دلیل، اکثر افراد در صنوف مختلفی مانند پزشکان و مهندسان، به عنوان ابزاری ضروری به آن نگاه می‌کنند. سربرگ‌ها معمولاً در اندازۀ کاغذهای A4 یا A5 مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمتر مشاهده شده‌است که در اندازه‌هایی غیر از این دو مورد چاپ و استفاده شوند. لازم به ذکر است که هر سربرگ دارای لوگو و آرم شرکت یا مؤسسه مربوطه است و جزو اوراق مهم و رسمی به شمار می‌رود.

سربرگ چیست؟

اگر واژۀ ست اداری به گوشتان خورده باشد، باید بدانید که سربرگ یکی از ارکان اصلی و مهم ست اداری برای هر شرکت و مؤسسه‌ای محسوب می‌شود. در سربرگ‌ها معمولاً موادری هم‌چون لوگو، نام شرکت یا مؤسسه، تاریخ، شماره، پیوست، آدرس و تلفن درج می‌شود و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که زمینۀ فعالیت آن شرکت یا مؤسسه را به خوبی نمایش دهد.

لازم به ذکر است که از سربرگ‌ها علاوه بر استفاده جهت نوشتن نامه‌های رسمی، می‌توان برای صدور پیش‌فاکتور، فاکتور و هم‌چنین نوشتن قراردادها نیز استفاده کرد. به همین دلیل، برای یک شرکت و مؤسسه بزرگ، متوسط و حتی کوچک نیز داشتن سربرگ رسمی و مختص به خود یک ضرورت محسوب می‌شود. تجربه ثابت کرده‌است که طراحی زیبا و منحصر به فرد سربرگ می‌تواند در ایجاد دید بهتر نزد مخاطبان شما مؤثر باشد. هم‌چنین سربرگ به نوعی می‌تواند نقش روابط عمومی شما را ایفا کند. به این شکل که اطلاعات مندرج در داخل سربرگ شما، سازمان‌ها و شرکت‌های هدف را متقاعد می‌کند که اطلاعات موردنیاز برای دسترسی آسان به شما را خواهند داشت.

نکات مهمی که باید در طراحی سربرگ در نظر گرفت

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام طراحی سربرگ، بستن دو طرف سربرگ به وسیله طرح‌های مدنظر است. این موضوع معمولاً در بالا و پایین سربرگ‌های عمودی اتفاق می‌افتد و جلوه‌ای زیبا به کار می‌دهد.

استفاده از فونت‌هایی با سایز مناسب و معقول برای سایزهای کوچک‌تر در سربرگ باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا در زمان کاهش سایز سربرگ باید به خوانا بودن فونت‌ها و متون داخل سربرگ دقت زیادی کرد.

باید دقت شود که حاشیه‌های سربرگ حداقل یک سانتی‌متر باشد و از زمینۀ سفید، زمینه رنگی بسیار ملایم یا لوگو بسیار کم‌رنگ‌شده شرکت یا مؤسسه مورد نظر استفاده کرد. اهمیت این مسئله در زمان کپی یا ارسال فکس این قبیل نامه‌ها مشاهده خواهد شد، زیرا عدم توجه به این امر مشکل عدم خوانایی متون نوشته شده بر روی سربرگ را ایجاد خواهد کرد.

کلام آخر

همان طور که اشاره شد، سربرگ‌ها بخشی از هویت شرکت یا مؤسسه هستند و در کنار سایر عناصری مانند کارت ویزیت، پاکت نامه، لیبل و غیره از ضروریات موردنیاز برای کارهای اداری شما خواهد بود. بنابراین طراحی سربرگ و کارت ویزیت جزو ملزومات مورد نیاز برای هر شرکت، مؤسسه و حتی افراد حقیقی مطرح خواهد بود. شما می‌توانید در صورت نیاز به داشتن یک سربرگ و کارت ویزیت شیک و حرفه‌ای، طراحی ست اداری خود را به ما بسپارید.