صفحه‌آرایی (fa-en)

صفحه‌آرایی چیست؟

صفحه‌آرایی هنر انتخاب فونت، اندازه کلمات، فواصل خطوط، فاصله از حاشیه‌ها، زیباسازی و طراحی گرافیکی صفحات، جاگذاری مناسب عکس‌ها و غیره است. در واقع صفحه‌آرایی به مجموعه عملیات قبل از آماده‌سازی چاپ مقاله، پایان‌نامه، کتاب یا نشریه گفته می‌شود. به عبارت دیگر صفحه‌آرایی هنر جذب توجه مخاطب به مطالب چاپ‌شده، کمک به افزایش توجه او و ایجاد اشتیاق در دنبال کردن موضوع مطلب است که این مهم با شناخت مخاطب به دست می‌آید.

هدف از صفحه‌آرایی

هدف از صفحه‌آرایی بالا بردن سرعت و میزان انتقال مفهوم شامل متن و تصویر به مخاطب است. در صفحه‌آرایی با چیدمان مناسب مطالب و تصاویر به برقراری ارتباط بین مفاهیم و مخاطب کمک می‌شود. صفحه‌آرایی هر اثر بازتاب دهنده موضوع کتاب، مجله و مقاله است. به طور کلی صفحات هر کتاب باید با توجه به قطع، موضوع و مخاطب، چهارچوب و پاراگراف‌بندی مناسب را داشته باشد. ترکیب‌بندی هر صفحه نیز با در نظر گرفتن این اصول انجام می‌شود. برای داشتن یک چهارچوب مناسب لازم است که فضای صفحه موزون و چشم‌نواز باشد.

ترکیب‌بندی در صفحه‌آرایی

ترکیب‌بندی به معنی قرار گرفتن اجزاء مختلف در کنار هم و تشکیل یک کل است. در یک صفحه‌آرایی خوب محل قرارگیری اشیاء در توازن و تعادلی با هم قرار دارند که حس مطلوبی برای بیننده ایجاد می‌کند. در یک طراحی صفحه‌آرایی زیبا، ترکیب تصاویر، خطوط، متون، رنگ‌ها، سایه‌ها، شفافیت تصاویر، و غیره به صورت متوازن در کنار هم جای گرفته‌اند.

کاربرد صفحه‌آرایی

به طور کلی هر نوع متن و محتوایی که در قالب یک برگ کاغذ یا یک صفحه چاپی یا الکترونیک قرار می‌گیرد نیاز به صفحه‌آرایی دارد. معمولاً حرفه صفحه‌آرایی در طراحی و تولید نشریاتی مثل کتاب، مجله، کاتالوگ، بروشور، گزارش، رزومه و پروپزال بیشتر کاربرد دارد و عموم افراد با آن آشنا هستند، اما در بسیاری از طرح‌های گرافیکی مثل طراحی پوستر، آگهی، اوراق اداری و موارد دیگر نیز این مسئله کاربرد دارد و توجه و استفاده از اصول و قواعد صفحه‌آرایی قطعاً برای این قبیل موارد نیز مفید است.