پارافریز (fa-en)

     

پارافریز چیست؟

واژه paraphrase در زبان فارسی به معانی مختلفی نظیر خلاصه‌نویسی، نقل قول غیرمستقیم، مشابه‌نویسی، بازنویسی و مضامینی از این دست شناخته می‌شود. در حقیقت پارافریز یک روش است که مفهوم اصلی جمله را حفظ کرده در حالی که ساختار جمله با کمک جملات مترادف و هم معنی تغییر یافته است.

به طور کل پارافریز یک کلمه تخصصی است که معنای آن بازنویسی قید شده است. پارافریز در مقالات و پایان‌نامه‌ها کاربرد زیادی دارد. در صورتی که در نوشته‌های خود از نوشته‌های دیگران استفاده کرده‌اید، باید قبل از سابمیت کردن نوشته‌های خود و ارسال مقالات به مرحله داوری در ابتدای امر سعی در رفع سرقت ادبی آن داشته باشید. این امر باعث می‌شود که برای شما مشکلی پیش نیاید. در صورتی که قصد دارید برای مجلات مقاله بنویسید، باید به این نکته توجه کنید که داوران در این زمینه بسیار حساس هستند، زیرا در صورتی که مقالات ارسال شده دارای مطالب کپی و تکراری باشند مقالات را رد می‌کنند. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این موارد باید قبل سابمیت مقاله نسبت به پارافریز کردن آن اقدام کنید. در صورتی که این امر را نادیده بگیرید، نوشته شما فاقد ارزش اعتبار خواهد بود و ممکن است شما به عنوان یک سارق ادبی شناخته شوید.

اهمیت پارافریز در تولید محتوا

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تولید محتوا بسیار اهمیت دارد، آشنایی با روش صحیح پارافریز کردن متون است. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که پارافریز در هنگام تولید محتوا و نوشته متون در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن تشخیص سرقت ادبی و مرحله دوم یونیک کردن یا ناب کردن مطالب، بازبینی و ایجاد تغییرات در آن است.