تجزیه و تحلیل وب‌سایت

     

تجزیه و تحلیل وب‌سایت

به عنوان یک واژه کلی تحلیل وب به معنای تحلیل رابطه بین یک وب‌سایت و کاربران آن است. با این وجود در حوزه مشاوره وب و تجارت الکترونیک، تحلیل وب دارای معنای دقیق در هر زمینه است.

با غلبه یافتن تجارت الکترونیک در صنایع مختلف، اهمیت وجود افراد متخصصی که بتوانند اثربخشی استراتژی‌ها را اندازه‌گیری کنند، وضعیت وب‌سایت‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند و ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و تقاضای کاربران یک سایت را بررسی کنند، بیشتر شده است. از مهم‌ترین نتایج رشد اینترنت، ایجاد کلان داده‌ها است. این موضوع، چالش‌ها و الزامات جدیدی را پدید آورده است که باعث شده است تا یک زمینه جدید تخصصی و دانش تکامل یافته را شکل دهد که “تحلیل وب” نامیده می‌شود. یکی از بخش‌های اصلی مطرح در این حوزه جدید از فناوری اطلاعات، نرم‌افزار مورد استفاده جهت اندازه‌گیری و تحلیل وب است. این نوع ابزار و برنامه‌های رایانه‌ای، به منظور کنترل رابطه بین سایت‌ها و کاربران آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجزیه و تحلیل وب چیست؟

تحلیل وب، فعالیتی است که اطلاعاتی در مورد ابعاد مختلف یک وب‌سایت و چگونگی بهبود روند عمل‌کرد و سئو را به شما ارائه می‌کند و هم‌چنین به شما کمک می‌کند به برخی سؤالات مربوط به ترافیک و عمل‌کرد کلی وب‌سایت خود پاسخ مناسبی دریافت کنید. پاسخ دادن به این سؤالات به ایجاد تجربه بهتر برای کاربر و شناخت آن‌ها در بهینه‌سازی وب‌سایت، کشف ایرادات آن منجر می‌شود. این امر اساس تحلیل وب است که موجب می‌شود یک وب‌سایت، تقاضای کاربران و اهداف صاحب سایت را محقق سازد.

تجزیه و تحلیل وب چگونه می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟

در صورتی که تحلیل وب به درستی به کاربرده شود، می‌تواند به یکی از قدرتمندترین ابزار برای دستیابی به موفقیت و افزایش سودآوری یک کسب و کار تبدیل شود. در واقع رشد کسب و کار به دلیل شناخت بهتر مخاطب، اشراف به نقاط قوت و ضعف وب‌سایت و ایجاد بخش‌های جدید و مبتکرانه از طریق تحلیل وب میسر می‌شود.

ابزارهای تجزیه و تحلیل وب

ابزارهای بسیاری وجود دارند که صاحب یک کسب و کار می‌تواند آن‌ها را انتخاب کند تا مشخص نماید وب‌سایت او به صورت آنلاین چه عمل‌کردی دارد. هر یک از این ابزارها پاسخ‌های متفاوتی ارائه می‌کند و به روش‌های مختلفی به تحلیل یک بعد خاص از طراحی وب، محتوا و ترویج استراتژی کمک می‌کند. بنابراین این که شما کدام یک از این ابزارها را باید انتخاب ‌کنید، به نیازتان برای تحلیل وب‌سایت بستگی دارد که کار یک متخصص در این حوزه است تا بتواند این کار را به صورت دقیق و عمیق بررسی کند.