مزایای غیرقابل انکار موتورسیکلت‌های برقی و تاثیر مثبت آن‌ها بر محیط زیست

موتورهای برقی ممکن است یک مفهوم نوینی باشند، اما به سرعت تبدیل به یک گزینۀ محبوب برای راکبان در سراسر جهان می شوند.

امروزه گزینه های بیشتری برای موتورهای برقی در بازار در دسترس است و راکبان بیشتری برای استفاده از مزایای موتور برقی به سمت آنها روی می آورند. اما آیا محبوبیت موتورسیکلت های برقی رو به افزایش است؟ این موتورها چه فایده ای دارد؟ آیا واقعاً بهتر از خرید موتورسیکلت بنزینی در درازمدت است؟ تفاوت موتورسیکلت های معمولی با موتورسیکلت های برقی و اسکوتر برقی با موتورهای بنزینی در چیست؟ چرا باید موتورسیکلت خود را تغییر دهیم؟ موتورسیکلت برقی دقیقاً چه مزایایی دارد؟ برای خرید موتورسیکلت برقی چه چیزهایی را باید در نظر گرفت؟ آیا خرید موتور برقی برای ما به صرفه است؟

موتور‌های برقی هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و مانند خودروهای برقی تولیدکنندگان سنتی را برای تولید موتورهای بهتر به چالش می‌کشند. با ورود موتورهای برقی اسپرت به بازار، توجه جدی تازه‌واردان را به خود جلب کرده ‌است. قابلیت اطمینان و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری از ویژگی‌های بارز این نوع موتورسیکلت‌ها هستند.

موتورسیکلت برقی چیست؟

در یک نگاه، شما نمی‌دانید که تفاوت بین موتورسیکلت‌های برقی و بنزینی وجود دارد. به جای موتور مجهز به سوخت بنزین، این موتورها از باتری استفاده می‌کنند. این واقعیت که آنها دارای یک باتری هستند، به این معنی است که آنها کمی بزرگتر از یک اسکوتر برقی هستند و باتری نیز طوری طراحی شده است که بیشتر عمر کند.

برخی افراد دوچرخه‌های برقی را با موتورهای برقی اشتباه می‌گیرند. این دوچرخه‌ها هستند که توسط یک موتور الکتریکی پشتیبانی می‌شوند و در صورت نیاز می‌توانید در آنها از رکاب استفاده کنید. ولی یک موتورسیکلت برقی طوری طراحی شده است که می تواند با سرعت بیشتری نسبت به اسکوتر حرکت کند. در دنیای ایده‌آل، تنها تفاوت بین مدل‌های برقی و بنزینی این است که مدل‌های برقی بسیار کم صدا هستند.

به بیان ساده‌تر، یک اسکوتر برقی یا موتورسیکلت به جای بنزین از برق استفاده می‌کند. موتورهای برقی تنها از باتری قابل شارژ برای به حرکت در آوردن موتور برقی‌اش استفاده می‌کند. موتورهای برقی نیز مانند موتورهای بنزینی، در همۀ اندازه‌ها و مدل‌ها وجود دارند و درست مانند موتورهای بنزینی، برای استفاده از آنها باید گواهینامۀ رانندگی، بیمه و همچنین لباس محافظ مناسب سواری داشته باشید.

موتورسیکلت برقی چیست؟

چرا باید یک موتور هیبریدی یا برقی بخرید؟

دنیای خودرو و موتورسیکلت به سمت شیوه‌ای سبزتر و سازگارتر با محیط زیست حرکت می‌کند. با توجه به اینکه تغییرات آب و هوایی باعث نگرانی جهانی شده است و منابع سوخت طبیعی نیز کاهش پیدا کرده است، حرکت به سمت موتورهای الکترونیکی منطقی است. به همین دلیل است که تا سال 2040 فروش موتورسیکلت‌های جدید بنزینی و دیزلی (به استثنای برقی یا هیبریدی) در جهان ممنوع می‌شود. این بدان معنا است که در حدود 20 سال دیگر، دیگر نمی‌توانید موتورسیکلت بنزینی یا دیزلی بخرید و فقط موتورهای برقی و هیبریدی در دسترس خواهند بود. بنابراین در نهایت خرید موتورسیکلت برقی را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما این در واقع یک خبر خوب برای شما است، زیرا مزایای بسیاری در موتورسیکلت‌های برقی وجود دارد.

موتورسیکلت‌های برقی چگونه کار می‌کنند؟

موتورهای برقی واقعاً بسیار ساده هستند. بدون کلاچ، بدون گیربکس و سایر قطعاتی که در موتورسیکلت‌های بنزینی یافت می‌شود. موتورسیکلت‌های برقی در واقع فقط یک موتور برقی و یک باتری دارند. باتری‌های لیتیوم یونی به دلیل چگالی انرژی بالاتری که نسبت به انواع دیگر باتری دارند، در حال حاضر بیشترین تولید را در جهان دارند. به عبارت دیگر، با استفاده از این نوع باتری‌ها ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری در هر کیلو دریافت می‌کنید. ظرفیت بر حسب کیلووات بر ساعت اندازه‌گیری می‌شود و مانند لیتر در مخزن، هرچه بیشتر داشته باشید، می‌توانید بیشتر پیش بروید. موتورهای برقی کوچک می‌توانند باتری‌های 1-2 کیلووات بر ساعت کمی داشته باشند، ولی موتورهای بزرگتر 13 تا 20 کیلووات بر ساعت را پشتیبانی می‌کنند.

نوع لیتیوم-یون در باتری‌های الکتریکی در حال حاضر به خوبی ثابت شده است و سال‌ها است که از انواع آنها در دستگاه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. باتری‌ها هنوز نسبتاً گران هستند، اما تجربه با موتورهای برقی نشان می‌دهد که با کمی مراقبت می‌توانیم آنها را تا ده سال به خوبی نگهداری کنیم. وقتی پایان کار فرا برسد، می‌توان آنها را بازیافت کرد یا در نقشی کمتر استرس‌زا مانند ذخیره انرژی خانگی به زندگی دوم آن ادامه داد.

در حال حاضر برای شارژ این نوع موتورها نگرانی‌های زیادی وجود دارد و استفاده از آن دشوار به نظر می‌رسد. البته رفع این مسئله به سرعت در حال رشد است و برخی از اپراتورها شروع به همکاری می‌کنند، اما ما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم. البته شما اگر در حال رفت و آمد از خانه به محل کار خود هستید، هیچ یک از این موارد اهمیتی ندارد، زیرا هر شب فقط موتور خود را به برق وصل می‌کنید و صبح از آن استفاده می‌کنید. تجربه نشان داده است که اکثر موتورها و خودروهای برقی در خانه نیز شارژ می‌شوند. در هر صورت، اکثر موتورهای برقی (به ویژه موتورهای کوچک‌تر) می‌توانند به آرامی از طریق یک سوکت داخلی ​​شارژ شوند.

موتورسیکلت‌های برقی چگونه کار می‌کنند؟

حقایقی که قبل از سوار شدن بر موتور برقی باید بدانید

آیا تا به حال از سر و صدای زیاد موتورسیکلت‌ها عصبانی شده‌اید؟ یا آیا تا به حال فکر کرده‌اید که با عدم مراجعه به پمپ بنزین و زدن بنزین چقدر در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید؟

اگر شما از طرفداران موتورسواری هستید و به طور مداوم نگران استفاده از وسایل نقلیۀ کربنی بر روی این سیاره هستید، خرید موتورسیکلت برقی چیزی است که باید به آن توجه کنید. موتورهای الکتریکی قابل شارژ پدیدۀ بزرگی هستند که می‌توانند آلودگی هوا را کاهش دهند. امروزه سازندگان برتر موتورهای برقی مانند هارلی دیویدسون و یاماها از موتورهای برقی با ظرفیت مشابه موتورهای سوخت بنزینی خبر می‌دهند. دیگر آن روزهایی که موتورهای برقی وسایل نقلیۀ مینی‌مالیستی بودند، گذشته است.

سکوتی که می‌توانید احساس کنید

موتورسیکلت‌های برقی با برق ذخیره شده کار می‌کنند. از آنجا که نیازی به موتورهای احتراق ندارند، بدون سر و صدا و همچنین لرزش هستند. با سوار شدن بر روی آنها در جاده‌های خالی، تنها چیزی که خواهید شنید موسیقی طبیعت است.

موتورهای برقی به طور طبیعی بسیار ساکت‌تر از موتورهای با سوخت بنزینی هستند. این برای راکبانی که دوست دارند صحبت کنند یا به موسیقی گوش دهند، بسیار مناسب است و از نظر سلامتی نیز برای گوش بسیار مناسب‌تر است، بنابراین نیازی به محافظت از گوش نخواهید داشت. صدای موتورهای بنزینی آنقدر زیاد است که مردم اغلب از سر و صدای زیاد آن همیشه شکایت می‌کنند. با این حال، اگر فکر می‌کنید صدای غرش دستگاه خود را از دست داده‌اید، برخی از طراحان موتورهای برقی صدای مصنوعی را به آن اضافه می‌کنند.

ویژگی‌های آن به هیچ وجه کمتر از موتور سوخت بنزینی نیست

موتورهای برقی نسل جدید مجهز به ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای مانند شتاب فوری و قدرت بالای اسب بخار هستند. چنین ویژگی‌هایی محدود به سرعت نیستند. شما می‌توانید با آن درست مانند یک موتور سوخت بنزینی مسابقه دهید.

عملکرد بدون دردسر

موتورهای برقی عاری از چرخ‌دنده هستند، به این معنی که راکبان می‌توانند بدون تغییر دنده از سواری لذت ببرند. شما با تمام آن دلخوری‌های تغییر دنده در هنگام ترافیک و در خیابان‌های شلوغ خداحافظی خواهید کرد.

رهایی از هزینه‌های نگهداری

عدم استفاده از موتورهای احتراق سوخت بنزینی، راکبان موتورهای برقی را از هزینه‌های زیادی مانند تعویض روغن موتور، کلاچ، تسمه تایم و شمع رهایی می‌بخشد. دیگر نیازی به تنظیم دریچه، روغن‌کشی چوک و بررسی مایع کلاچ وجود نخواهد داشت.

دیگر به دنبال پمپ بنزین نخواهید بود

موتورهای برقی با باتری‌های ذخیره‌سازی کار می‌کنند. شما می‌توانید آنها را یک شبه شارژ کنید، زیرا شارژ کامل آنها بین 6 تا 8 ساعت طول می‌کشد. شما هرگز نگران پمپ بنزین‌های شلوغ نخواهید بود، زیرا دیگر نیازی به آنها نخواهید داشت.

مناسب برای سواری در شهر

بیشتر وسایل نقلیه برای موتورسواری شهری مناسب نیستند، اما موتورهای برقی مناسب این کار هستند. این به این دلیل است که ترمزهای احیاکننده همراه با سواری در شهر، در واقع باتری را شارژ و قدرت موتور را برای مدت بیشتری حفظ می‌کند.

وزن سبک

موتورهای برقی دارای قطعات کمتری نسبت به قطعات موتورهایی با سوخت بنزینی هستند که به دلیل وزن کمتر باعث می‌شود چابکی بیشتری داشته باشند.

کاهش ردپای کربن

استفاده از موتورهای برقی باعث کاهش انتشار CO2 ناشی از ترافیک جاده‌ای می‌شود.

کاهش آلودگی صوتی

مزایای موتورسیکلت‌های برقی بسیار زیاد هستند. از قدرت و گشتاور بالا بگیر تا کم سر و صدا بودن و لذت بردن از صدای محیط اطراف و طبیعت. البته برخی از موتورسواران صدایی که از لولۀ اگزوز بیرون می‌آید را دوست دارند، اما برخی از راکبان آن را دوست ندارند و بسیاری از اعضای جامعه آن را به سادگی ضد اجتماعی و آزاردهنده می‌دانند. همان طور که گفته شد، اکثر موتورسیکلت‌های برقی بی‌صدا و بسیار آرام هستند. برخی می‌گویند به همین علت آنها کمی خطرناک نیز هستند، زیرا مردم نمی‌توانند آمدن آنها را بشنوند و از مسیرشان کنار بروند. بدین منظور سازندگانی مانند هارلی دیویدسون با افزودن مصنوعی نویز، کاری روی صدای این گونه موتورهای برقی انجام می‌دهند تا هم بتوانند این مشکل را برطرف کنند و هم دوستداران صدای اگزوز موتورهای بنزینی را تا حدی برایشان تداعی کند. در مورد ایجاد صدا در این گونه موتورها در این شرکت می‌توان گفت که این صدای ایجاد شده شبیه صدای توربین است که از برخورد با چرخ‌دنده‌ها به دست می‌آید. ولی به این نکته دقت کنید که استفاده از موتورهای برقی آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که صبح اول وقت بدون بیدار کردن کسی از محلۀ خود با موتور برقی‌تان به سرکار بروید و از این کار و سواری آرامش بخش این نوع موتورها لذت ببرید.

حقایقی که قبل از سوار شدن بر موتور برقی باید بدانید

مزایای مالی موتور برقی

در زمان خرید موتور برقی، ممکن است در ابتدا بیش از زمان نگهداری از موتورسیکلت‌های بنزینی برای شما هزینه‌ای در بر داشته باشد، اما در دراز مدت، صرفه‌جویی باورنکردنی خواهید داشت. هزینۀ کامل موتورسیکلت شما در قبوض انرژی بسیار کمتر از بنزین یا دیزل است. علاوه بر این، مشوق‌های زیادی برای دولت در زمینۀ مالیات و سایر هزینه‌های مربوط به موتور وجود دارد. بنابراین در حالی که ممکن است در ابتدا هزینۀ بیشتری بپردازید، اما به راحتی این پول را بازیابی کرده و هر سال پس‌اندازهای زیادی از قبل آن خواهید داشت، زیرا از آنجا که نگهداری موتورسیکلت‌های برقی آسان‌تر و راحت‌تر است و فقط یک قسمت متحرک دارند، در هزینه‌های تعمیرات و نگهداری صرفه‌جویی می‌شود.

باتری لیتیوم یونی پیشرفت موتورسیکلت‌های برقی را افزایش می‌دهد

تولیدکنندگان موتورهای برقی فناوری جدیدی را در اسکوتر و موتورسیکلت‌های برقی خود وارد می‌کنند. شرکت R & D باتری‌های لیتیوم یونی کم‌مصرف‌تری را برای استفاده در موتورهای برقی تولید می‌کند. سیستم‌های جدید باتری‌های سریع شارژ، زمان خرابی شما را به حداقل می‌رساند. تعدادی از تولیدکنندگان در حال حاضر تبلیغ این موضوع را دارند که باتری‌های جدید 50 درصد سریعتر از مدل های قبلی شارژ می‌شوند. برخی از این سیستم‌های شارژ تنها در 60 دقیقه 100 درصد شارژ می‌شوند. همچنین برخی از شرکت‌ها ضمانت نامحدود باتری را ارائه می‌دهند که تا پنج سال نیز تمدید می‌شود.

قابلیت ترمز مجدد یکی از مزایای بزرگ موتورسیکلت‌های برقی برای توانایی آنها در جذب مجدد انرژی است. با تبدیل سرعت ترمز و افزایش سرعت به یک شارژ در زمان مناسب، این انرژی بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن، در مقایسه با میزان برد یک موتورسیکلت اسپرت معمولی 1000 سی‌سی، برخی موتورهای برقی با یک بار شارژ کامل به اندازۀ یک مخزن کامل بنزین حرکت می‌کنند.

موتور‌های برقی سریع‌تر شتاب می‌گیرند

یکی از جالب‌ترین چیزها در مورد موتورسیکلت‌های برقی گشتاور و شتاب فوری آنها است. با عدم وابستگی به کلاچ یا گیربکس چند سرعته، این وسایل واقعا به سرعت شتاب می‌گیرند. امروزه موتورسیکلت‌های شهری، موتورهای مسابقه‌ای و ابر موتورها با موتورهای برقی وجود دارند که ممکن است قبلاً آنها را در بازار دیده باشید.  در برخی از انواع این موتورهای برقی موجود در بازار صفر تا 60 در 2 ثانیه است، یعنی می‌توانند در عرض دو ثانیه به سرعت 60 مایل بر ساعت برسند و حداکثر سرعت آن نیز حدود 220 مایل در ساعت است. در واقع موتورسیکلت‌های برقی قدرت فوق‌العاده‌ای دارند و بسیار سریع هستند. با گشتاور بالا و به سرعت شتابی سریع به دست می‌آورید که موتورهای با سوخت بنزینی نمی‌تواند با آن رقابت داشته باشند.

موتورهای برقی نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند

یک مزیت بزرگ برای موتورهای برقی این است که قطعات متحرک کمتری در آنها وجود دارد و این به برنامه‌های تعمیر و نگهداری سبک‌تر و ارزان‌تر منجر می‌شود. موتوربرقی دارای یک قسمت متحرک است، فقط یک قسمت. روغن، شمع، فیلتر هوا یا تسمه تایم ندارد و در برخی موتورهای برقی حتی گیربکس یا کلاچ هم وجود ندارند. بنابراین برخلاف موتور سوخت بنزینی که قطعات متحرک زیادی دارد، مجبور نیستید با تمیز کردن و روغن کاری چیزهایی مانند زنجیر وقت خود را تلف کنید. برای این موتورهای برقی تنها کاری که باید انجام دهید، تعویض لاستیک، لنت ترمز و مایع هیدرولیک است که همۀ آنها دوام زیادی دارند و در دراز مدت باید تعویض شوند.

البته درست است که برخی از موتورهای برقی دارای قیمت اولیه بالاتری هستند، اما پول ذخیره شده در طول عمر موتور می‌تواند به جبران این سرمایه‌گذاری اولیه کمک کند. در اینجا چند جزئیات مهم دیگر در زمینۀ تعمیر و نگهداری موتورسیکلت‌های برقی ذکر شده است:

  • داشتن یک موتور برقی ساده‌تر است، زیرا نیاز به روغن یا تعویض روغن وجود ندارد.
  • . شمع، کلاچ یا تسمه تایم برای تعویض وجود ندارد و فیلتر بنزین تعویض نمی‌شود. همین موارد باعث می‌شود تا در دراز مدت به علت کاهش هزینه‌های نگهداری به توجیه قیمت بالاتر آن کمک کند.
  • از آنجا که موتورهای برقی در واقع فقط دارای یک موتور الکتریکی و بخش محرک هستند، نگرانی و دغدغۀ کمتری برای شما ایجاد می‌کند.
  • گوشی‌های هوشمند مجهز به بلوتوث در برخی از مدل‌ها می‌توانند به موتورسیکلت‌های برقی متصل شوند.

موتورهای برقی نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند

مزایای زیست محیطی موتورهای برقی

بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند که آیا موتورسیکلت برقی در طول عمر خود بهتر از موتورسیکلت بنزینی است یا خیر. اگرچه این مسئله کاملاً واضح نیست، ولی مزایای اقتصادی و محیطی آن به صورت روزمره مشخص است که استفاده از موتورهای برقی در دراز مدت برای محیط زیست بسیار مفید است، اما موتورهای بنزینی در هنگام تولید، هزینه‌هایی را برای محیط زیست به همراه دارند.

تخمین زده می‌شود که وسایل نقلیۀ کوچک، مانند موتورسیکلت‌ها، که دارای موتور برقی هستند، باید در طول عمر خود به 70،000 کیلومتر برسند تا مزایای آن بیش از هزینه تولید برای محیط زیست باشد. به هر حال، این مسافتی است که احتمالاً طی خواهید کرد، بنابراین خرید موتورسیکلت برقی تاثیر اولیه تولید را توجیه می‌کند.

البته موتورسیکلت های برقی هیچ دودی ندارند و از سوخت محدود تجدیدپذیر استفاده نمی‌کنند، با این حال، مزایای زیست محیطی خودروها و موتورهای برقی یک شمشیر دو لبه است. برخی معتقدند که ساخت وسایل نقلیۀ برقی منابع انرژی بیشتری می‌طلبد و برخی دیگر به استفاده از برق از یک منبع «کثیف» و تجدیدناپذیر اشاره می‌کنند. با این وجود، روش‌های تولید در حال پیشرفت است، باتری‌ها قابل بازیافت هستند و منابع انرژی تجدیدپذیر زیادی از جمله شارژ موتور از انرژی خورشیدی خانه وجود دارد.

برای کرۀ زمین بسیار بهتر است

از مزایای غیرقابل انکار موتورسیکلت‌های برقی تاثیر مثبت آنها بر محیط زیست است. در حالی که این مزیت از زمان عرضۀ وسایل نقلیۀ برقی در بازار بوده است، اما اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به استفاده از آن حس می‌شود. کارهایی که همۀ ما باید انجام دهیم تا تاثیر انتشار دی اکسید کربن بر تغییرات آب و هوایی را معکوس کنیم، باید از همین حالا شروع شود. در واقع، گزارش IPCC، که توسط سازمان ملل متحد در سال 2018 منتشر شد، عنوان داشت که برای جلوگیری از افزایش 5/1 درصدی درجه حرارت در جهان تا سال 2100، ما باید تا سال 2030 میزان انتشار CO2 خود را تا 45 درصد کاهش دهیم و تا سال 2050 به صفر خالص برسیم.

موتورسیکلت‌ها و اتومبیل‌های ICE به ما در رسیدن به این هدف یا کاهش آلودگی جهانی کمک نمی‌کنند. از سوی دیگر، موتورسیکلت‌های برقی هشت برابر انرژی کمتری مصرف می‌کنند. حرکت به سمت وسایل نقلیۀ سبز در حال انجام است. از نهادهای عمومی که به سمت ناوگان برقی حرکت می‌کنند دولت‌های محلی و فدرال که انگیزه‌های مالی را برای تغییر به خودروهای برقی ارائه می‌دهند. بنابراین، توصیه می‌کنیم سهم خود را با استفاده از به کارگیری موتورهای برقی به جای موتورهای بنزینی نسبت به محیط زیست خود ادا کنید.

مزایایی که روزانه هنگام استفاده از موتور برقی خود تجربه خواهید کرد

در هنگام استفاده از موتورهای برقی هر روز با مزایای بیشتری رو به رو خواهید شد و بیشتر با ویژگی‌های مثبت آن برخورد خواهید کرد. در اینجا به بخشی از این ویژگی‌ها که می‌تواند برای شما مفید باشد، اشاره‌ای می‌کنیم.

گشتاور و شتاب یکی از  نکات مهم برای موتورسواران است که به سمت خرید موتور برقی حرکت می‌کنند. مسلماً شما شتاب را دوست خواهید داشت که با داشتن یک موتور برقی به آن دست خواهید یافت. در رابطه با گشتاور باید گفت که گشتاور را در موتورهای برقی نمی‌توان با یک موتور بنزینی مقایسه کرد، زیرا موتور الکتریکی دارای گشتاور 100 درصد و فوری است که به معنی شتاب سریع است.

موتورهای برقی در واقع تنها یک قسمت متحرک دارند. ساخت و ساز آنها بسیار ساده‌تر است. این بدان معناست که شما گیربکس، کلاچ، تسمه تایم ندارید. همۀ این موارد مسائل احتمالی هستند که ممکن است ظاهر شوند یا مواردی که باید در آینده تعمیر یا تعویض شوند. شایان ذکر است که به همین دلیل موتورهای برقی نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری دارند.

موتورسیکلت‌های برقی بی‌صدا هستند. البته برخی از مردم از احساس و غرش موتور لذت می‌برند، اما در بیشتر سناریوها، موتور ساکت‌تر  بسیار ترجیح داده می‌شود. لازم به ذکر است که در برخی از موتورهای برقی حتی به طور مصنوعی این سر و صدا را افزایش می‌دهند.

موتورهای برقی برای استفاده در شهر بسیار مناسب هستند. میزان برد آنها برای این کار مناسب خواهد بود. همچنین می‌توانید از موتور برقی خود برای تردد در مواقع ترافیک سنگین استفاده کنید.

مزایایی که روزانه هنگام استفاده از موتور برقی خود تجربه خواهید کرد

موتورسیکلت‌های برقی راحت‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی هستند

موتورسیکلت‌های برقی نسبت به موتورسیکلت‌های بنزینی راحت‌تر هستند. اگر تا به حال موتورسیکلت برقی رانده‌اید، این ادعا ممکن است شما را کمی دچار شک و تردید کند.

در ابتدا باید گفت که در موتورسیکلت‌های بنزینی ارتعاشات وجود دارد. موتورهای بنزینی هنگام رانندگی و هنگام انتظار در پشت چراغ راهنمایی ارتعاش می‌کنند. در حالی که این موضوع با مدل‌های جدیدتر موتورسیکلت‌های بنزینی که دارای موتورهای ضد تعادل هستند، بهتر می شود، ولی حقیقتاً این مسئله هرگز قابل برطرف کردن نیست. موتورسیکلت‌های برقی ارتعاش نمی‌کنند و شما را در آرامش نگه می‌دارند.

شرکت‌های مطرح تولیدکنندۀ موتورهای برقی همچنین از قدرت و قابلیت‌های فناوری موتورسیکلت برای تمرکز بر ارگونومی موتورسیکلت‌های نسل جدید استفاده می‌کنند. در شرکت دیمون، این کار را با اختراع فناوری Shift ground انجام شده است. این ویژگی به راکبان اجازه می‌دهد تا هر دو دستۀ فرمان و گیره خود را هنگام سوار شدن یا ایستادن تنظیم کنند، آن هم تنها با فشردن یک دکمه. این بدان معناست که چه در حال رانندگی آخر هفته باشید و چه در ترافیک شلوغ در هنگام رفت و آمد، در زمان سواری این مسئله به کارتان خواهد آمد. بنابراین اگر به راحتی اهمیت می‌دهید، موتورسیکلت‌های برقی برای شما مناسب هستند.

موتورسیکلت‌های برقی در مقابل موتورهای بنزینی، چه کسی برنده است؟

مقایسه این دو در کنار هم و گفتن یک برندۀ واضح دشوار است. با این حال، در نهایت موتورسیکلت‌های برقی برنده خواهند شد، زیرا موتورهای بنزینی نمی‌توانند به همان بازدهی برسند که یک موتور الکتریکی ارائه می‌دهد. با پیشرفت تکنولوژی، یک نقطۀ ضعف بزرگ موتورسیکلت‌های برقی از بین می‌رود. این نقطۀ ضعف محدوده استفاده از شارژ باتری است. یک موتورسیکلت برقی خوب ممکن است 100 مایل مسافت شما را طی کند. این برای  رانندگی در شهر مناسب است، اما برای مسافت‌های طولانی به معنای توقف منظم برای شارژ مجدد باتری است.

وسایل نقلیۀ الکتریکی در حال تبدیل شدن به یک مسئلۀ عادی هستند، به این معنی که نقاط شارژ بیشتری ایجاد خواهد شد، موتورهای بهتری روانه بازار خواهند شد و بازارهای دست دوم برای این وسایل نقلیه ایجاد خواهد شد و در آن خرید موتور برقی ارزان‌تر خواهد بود.

در حال حاضر، مزایا و معایبی برای استفاده از موتورهای برقی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد مزایای موتورسیکلت‌های برقی همچنان در حال رشد است و حتی با گذشت زمان خودروهای بنزینی نیز از دور خارج می‌شوند.

موتورسیکلت‌های برقی مزایای زیادی دارند که همۀ موتورسیکلت‌های بنزینی را شبیه یک وسیلۀ از رده خارج‌شده می‌کند. اگر فرضاً مسابقۀ بکسی بین موتورسیکلت برقی در مقابل موتورسیکلت بنزینی برگزار می‌شد، موتورسیکلت‌های برقی اکنون در مقابل موتورسیکلت‌های بنزینی سرتر بودند و مسابقه را پیروز می‌شدند. موتورسیکلت‌های برقی در آینده به پیروزی‌های بیشتری دست خواهند یافت تا موتورسیکلت‌های بنزینی را کاملاً از دور خارج کنند. البته موتورسیکلت‌های بنزینی یک شبه میدان را خالی نمی‌کنند، اما باید دانست که دیگر کفۀ ترازو تغییر کرده است.

موتورسیکلت‌های برقی ایمن‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی

موتورسیکلت‌های برقی نه تنها برای کرۀ زمین ایمن هستند‌، بلکه برای رانندگان نیز ایمن‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی هستند. وقتی صحبت از ایمنی موتورسیکلت‌ها می‌شود، شرکت‌های موتورسیکلت برقی پرچم خود را بالا می‌برند. چگونه؟ با استفاده از هوش مصنوعیِ موتورسیکلت‌ها و استفاده از داده‌های بی‌شمار موجود، موتورهایی ساخته خواهند شد که با محیط اطراف و خطرات احتمالی هماهنگ خواهند بود. این اتفاق در موتورسیکلت‌های برقی نسل جدید اتفاق افتاده است.

در دامون این کار روی مدل‌های هایپر اسپورت با راه‌اندازی سیستم هشدار پیشرفته موتورسیکلت یا همان AWSM اتفاق افتاده است که انقالابی شگرف را در این حوزه ایجاد کرده است. در این فناوری 360 درجه از محیط اطراف شما اسکن می‌شود و شما را از خطرات احتمالی آگاه خواهد کرد.

موتورسیکلت‌های برقی ایمن‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی

موتورهای برقی راحت‌تر از موتورهای بنزینی

موتورسیکلت‌های برقی در حال حاضر بسیار راحت‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی هستند. محدودیت‌های قبلی برد کوتاه و نبود زیرساخت‌های شارژ که استفاده از موتورسیکلت‌های برقی را بیشتر از موتورسیکلت‌های بنزینی دچار سردرد می‌کرد، اکنون در بسیاری از کشورها برطرف شده است.

در سال 2021، میزان شارژرهای سطح 2 و DC در جاده‌های بین‌المللی رونق گرفت و محدودۀ قبلی در رابطه با شارژ این قبیل وسایل نقلیه در سراسر جهان افزایش یافته است.

علاوه بر این، موتورسیکلت‌های برقی به جای این که مجبور باشند صبح‌ها به پمپ بنزین بروند، به راحتی این امکان را به شما می‌دهند که به آسانی در منزل موتورهای خود را شارژ کنید.

به عنوان یک امتیاز اضافی، موتورسیکلت‌های برقی در حال حاضر می‌توانند برق خانه شما را نیز تغذیه کنند. به عنوان مثال، همه هایپر اسپورت‌های شرکت دامون مجهز به اتصال V2H (Vehicle-to-Home) هستند، به این معنی که هایپر اسپورت‌های شما قادر است تا حداکثر 6/6 کیلووات برق را مستقیماً به خانۀ شما برگرداند. این رابطه هم‌زیستی بین شارژر موتورسیکلت و شبکۀ برق خانۀ شما منجر به 21 کیلووات ساعت نیروی پشتیبان اضطراری برای خانۀ شما می‌شود، آن هم فقط با داشتن یک موتورسیکلت برقی.

در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود

افسانه‌ای که موتورسیکلت‌های برقی را احاطه کرده است، این است که آنها بسیار گران‌تر از موتورسیکلت‌های بنزینی هستند. این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان موتورهای برقی در جهان، مدل‌های تجاری موتورهای برقی را معرفی می‌کنند که مالکیت موتورسیکلت را خود بر عهده می‌گیرد و استفاده از آن را به مصرف‌کننده منتقل می‌کند. در برخی از شرکت‌ها مثل شرکت دامون این کار به صورت یک برنامه اشتراک 24، 36 یا 48 ماهه به مشتریان داده می‌شود. علاوه بر این، هنگامی که به پایان اشتراک خود می‌رسید، می‌توانید آن را با مدل جدید دیگری تعویض کنید!

سخن آخر

موتورسیکلت‌های برقی زودتر از آنچه فکر می‌کنیم بازار را در دست خواهند گرفت و مزایای آن می‌تواند از معایبی مانند قیمت بالای خرید، زمان شارژ و محدودۀ باتری بیشتر باشد. مسلماً با ورود بیشتر به بازار و فناوری مسائل مربوط به محدوده و زمان شارژ، قیمت خرید موتور برقی به سرعت کاهش می‌یابد. در حقیقت، برد این نوع موتورسیکلت‌ها در حال حاضر تا 300 کیلومتر و زمان شارژ آنها تا 80 دقیقه برای ظرفیت 80 درصد کاهش یافته است.

شایان ذکر است که برای موتورسوارانی که خواهان عملکرد بهتر، راحتی بیشتر در داخل و خارج موتورسیکلت خود هستند و تا حد زیاد احساس امنیت برایشان اهمیت دارد، موتورسیکلت‌های برقی بهترین انتخاب خواهند بود.

بله، در حال حاضر موتورسیکلت‌های برقی در مقایسه با موتورهای سوخت بنزینی بسیار گران هستند. با این حال، انتظار می‌رود که با افزایش تقاضا و نیاز به آنها، قیمت آنها در آینده کاهش چشمگیری یابد. علاوه بر این، بسیاری از کشورهای جهان معافیت مالیاتی، عوارض و همچنین ارائه یارانه به خرید موتور برقی را ارائه می‌دهند.

به نظر می‌رسد موتورسیکلت‌های برقی برای مشکلات بزرگتر مانند گرم شدن کرۀ زمین و کاهش کیفیت هوا به دلیل آلودگی گزینه‌ای بسیار امیدوار‌کننده هستند. پس شما هم در این مهم سهمی داشته باشید و با خرید موتور سیکلت برقی هم به خود و هم به محیط زیست کمک کنید.

 

فرهاد ناجی Farhad Naji

نویسنده: فرهاد ناجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.